Rekolekcje 2005

W sierpniu 2005 roku w Magdalence ponownie zawiązała się wspólnota chorych i wolontariuszy, pragnących razem przeżyć rekolekcje ignacjańskie. W tym roku wspólnie wędrowaliśmy do Emaus, ponieważ podstawą rekolekcji była Ewangelia opowiadająca o uczniach spotykających Jezusa w drodze do Emaus (Łk 24,13-35).

Konferencje i medytacje przygotował o. Dariusz Michalski SJ. Ojciec Dariusz wraz z Katarzyną Czarnecką i Lidią Popielewicz towarzyszył uczestnikom rekolekcji w codziennych rozmowach duchowych.

 Do Magdalenki przyjechali stali bywalcy, przyjechały nowe osoby, było kilka osób ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Dla wszystkich rekolekcje były ogromnym przeżyciem, o czym mówiono w czasie podsumowania w ostatnim dniu rekolekcji.
Rekolekcje w Magdalence, tak jak każde rekolekcje, to czas przeznaczony na odnowienie relacji z Bogiem, czas milczenia i skupienia, potrzebny każdemu człowiekowi.

W pierwszym dniu usłyszeliśmy, że aby rozmawiać z Panem Bogiem, trzeba Go usłyszeć, aby usłyszeć trzeba słuchać. Staraliśmy się słuchać z całego serca, aby otworzyły się nasze oczy.

 

Wędrowaliśmy

do Emaus ...

a serca nasze pałały ...

 

Aby rozmawiać z Panem Bogiem, trzeba Go usłyszeć,
aby usłyszeć - trzeba słuchać.

Łk 24, 13-35.
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. ...


  

 Wędrowaliśmy do Emaus ...

Bardzo lubię Ewangelię o uczniach spotykających Jezusa w drodze do Emaus. Już nieraz w czasie różnych wydarzeń w moim życiu przychodziły mi na myśl słowa, które przekazał nam św. Łukasz. Jakże wielka była moja radość, gdy został podany temat rekolekcji.
Radość, a zarazem oczekiwanie i drżenie serca, co jeszcze może przynieść ta Ewangelia.

Dobrze jest wędrować do Emaus. W drodze do Emaus jest przy nas Jezus, choćbyśmy nie byli tego świadomi. W drodze do Emaus można rozpoznać Jezusa - poczuć się umiłowanym z pałającym sercem, z sercem dotkniętym Jego ręką. I nie tylko rozpoznać, ale również bliżej poznać, co oznacza również doświadczenie pragnienia kochania innych, pragnienia dobra dla drugiego człowieka.

Uczniowie z Emaus nie zaplanowali tego spotkania. Oni posłuchali serca. Te rekolekcje to dla mnie głębokie dotknięcie serca.
O głębokich przeżyciach trudno pisać. Stajemy z nimi przed Panem Bogiem.

Niezwykle istotne okazało się dla mnie świadectwo Magdy, uczestniczki rekolekcji, która  w młodym wieku została dotknięta chorobą.
W związku z trudnością wymowy Magda powiedziała tylko kilka zdań. Powiedziała nam, że otrzymała w czasie rekolekcji to, co najważniejsze dla niej - tj. przekonanie, że Pan Bóg wie, co ona czuje i że Bóg jej bardzo współczuje.

Te słowa w połączeniu z radością, którą Magda miała w sobie przez czas rekolekcji pokazały mi bliskość Boga w stosunku do każdego człowieka. On jest często tak blisko, a nasze oczy są na uwięzi. Dlatego czasem trzeba wędrować do Emaus, aby zadrżało serce, aby oczy się otworzyły, przede wszystkim, aby spotkać się z Jezusem.

Jest czas Emaus i jest czas powrotu do Jerozolimy. Wróciliśmy do domów, aby zauważać tych, którzy nam wiele o Jezusie powiedzą i aby zachęcać do słuchania serca.
DPKilka myśli po rekolekcjach ...

Czym dla mnie były rekolekcje? Czasem zatrzymania, sięgania do swojego serca. Kilka dni przeznaczonych na słuchanie Boga.
W osobie, którą opiekowałam się, Chrystus pokazał mi Siebie jako cierpliwego, pokornego, cichego. Ja mam się starać być taką w obcowaniu z ludźmi, których Pan stawia na mej drodze.

Doświadczyłam uczucia radości i pokoju, kiedy zrozumiałam, że mój Bóg jest delikatny, nie narzuca się. Podtrzymuje i wyciąga rękę kiedy trzeba, zapewnia o swojej miłości, również o tym, że zawsze jest ze mną.

Z rekolekcji wyjechałam z postanowieniem, że moja modlitwa ulegnie zmianie. Ma to być spotkanie z Przyjacielem, nie ze znajomym. Pragnę również ponownie przyjechać na rekolekcje.

Teresa

Zakończenie rekolekcji w Magdalence

Powrót do działu Rekolekcji dla osób niepełnosprawnych

CookiesAccept

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem