Rekolekcje dla niepełnosprawnych 2009

2009 r.  "REKOLEKCJE IGNACJAŃSKIE dla niepełnosprawnych ... i nie tylko" -  odbyły się w dniach 17-22 sierpnia w Brańszczyku nad Bugiem.

W zaproszeniu do wspólnej duchowej wędrówki ścieżkami prowadzącymi do Boga o. Dariusz Michalski SJ napisał:

W zasadzie nieustannie podlegamy pokusie władzy, siły i mocy w sensie ludzkim. Zły duch przedstawia nam propozycję takiego korzystania z władzy, siły i mocy, które doprowadzają do używania ich przeciwko sobie, a więc na zasadzie przemocy. Propozycja Jezusa jest całkowicie przeciwna. Proponuje korzystanie z władzy, siły i mocy dla służby drugiemu człowiekowi, dla miłości. Kiedy przyjmujemy propozycję złego ducha, wtedy zadajemy sobie głębokie rany, oddalamy się od siebie, coraz bardziej się siebie lękamy i uciekamy przed sobą widząc w ucieczce jedyne rozwiązanie naszych problemów. Czy można inaczej?

Tak! Bóg-Ojciec nie pozostawił nas samych. Zatroszczył się o to, byśmy mogli spotkać Jezusa – naszego Brata. To On przynosi nam konkretną propozycję. Czas rekolekcji będzie czasem odkrywania, że z jednej strony jesteśmy nieustannie kuszeni, by na własną rękę radzić sobie ze sobą, z otaczającymi nas trudnościami, ze złem w świecie. Z drugiej strony będziemy odkrywać, odzyskiwać wzrok, aby zobaczyć, co konkretnie proponuje nam Bóg, jakie narzędzia daje nam do rąk, jakiej mocy chce udzielić naszym sercom, by mogły kochać pełniej. Przyjrzymy się nie tylko naszej rozbitej i kuszonej kondycji ludzkiej. Chcemy także przyjrzeć się lekarstwom, które można nazwać ścieżkami – bo są one propozycją wzrostu i wewnętrznego rozwoju. Chodzi o następujące ścieżki: ścieżkę współczucia (miłosierdzia), ścieżkę pokoju, ścieżkę oczekiwania i ścieżkę życia i umierania.
Pozostaje także powrót do codzienności, do zwykłych codziennych zajęć. To właśnie tam, mamy praktykować poznaną miłość. W ostatnim dniu przyjrzymy się chyba jednej z najtrudniejszych ścieżek:  ścieżce codzi
enności.
-----------------------------------------------------------------

Brańszczyk 2008 - REKOLEKCJE IGNACJAŃSKIE dla niepełnosprawnych ... i nie tylko.
Rekolekcje poprowadził o. Wacław Oszajca SJ

6 grudnia 2008 - Spotkanie porekolekcyjne

Warszawa, ul. Rakowiecka

Powrót do działu Rekolekcji dla osób niepełnosprawnych

CookiesAccept

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem