Nowości w wydawnictwach

 Powrót do LEKTUR

 Nowości w wydawnictwach   

Jerzy-zakrzewski

Józef Augustyn SJ, Jerzy Zakrzewski SJ

Zawsze kochałem życie

WAM 2016

Ojca Jerzego Zakrzewskiego SJ można by określić jako cichego bohatera codzienności. Kapłan, zakonnik, teolog. Człowiek niesłychanego potencjału intelektualnego i wiedzy, biegle posługujący się obcymi językami. Choroba zachwiała wszystkim, co było jego życiowym wyborem i powołaniem. Życie w takim stanie jest bohaterstwem samo w sobie. Zachowanie przy tym intelektualnej aktywności, pogody ducha i radości życia jest po prostu heroizmem.

Ojciec Jerzy służył ludziom duchową wiedzą i świadectwem życia. Swoim dowcipem rozładował wiele trudnych sytuacji. Jedyne, na czym choroba zaciążyła bezlitośnie, to człowiek mierzony kryteriami akademickich tytułów. Ale czymże jest akademicka wiedza w porównaniu z wcielaną w życie mądrością, świadczonym innym dobrem, wrażliwością na ludzkie biedy?

A w tym względzie, Ojcze Jerzy, summa cum laude!
Siostra Joanna Grodzicka,
karmelitanka

miosierdzie

 

Dariusz Piórkowski SJ

 KSIĄŻECZKA O MIŁOSIERDZIU

 WAM 2016

 

 

rozeznawanieTimothy M. Gallagher OMV
tłumacz: Marek Chojnacki

Rozeznawanie duchów
Św. Ignacy uczy, jak świadomie kroczyć przez życie

WAM 2015

 

jal

 Wacław Oszajca SJ

Uwierz Mu na słowo

WAM 2015

 

  

jal

 

Franz Jalics SJ

Droga kontemplacji

WAM 2015

 

Krzysztof Osuch SJ

Drogocenni w oczach Boga

WAM 2014

 

jalcisFranz Jalics SJ

W SZKOLE JEZUSA
Cztery etapy duchowego rozwoju

WAM 2015

 

KowalczykDDariusz Kowalczyk SJ,
Tomasz Rowiński

Czy Jezus mógłby się przeziębić?
Rozmowy o człowieczeństwie Boga.

WAM 2015

Timothy M. Gallagher OMV

wolaRozeznawanie woli Bożej
Św. Ignacy uczy jak podejmować lepsze decyzje

WAM 2015

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Polecane książki wydane w poprzednich latach

  Henri J.M. Nouwen

 o_wspolnocie

Henri J. M. Nouwen
O wspólnocie, modlitwie, przebaczeniu
Salwator 2008

Henri J. M. Nouwen
Intymność

Salwator  2007

 Więcej ...


 * * *

 

 

Józef  Augustyn SJ
Cząstka prawdy.
Krótkie medytacje o szukaniu Boga we wszystkich rzeczach

Wydawnictwo M, Kraków 2006

Od wydawcy: [...] Jeżeli przy śmierci Jana Pawła II zrozumieliśmy małą cząstkę prawdy, to łatwo przeczuć, że przy własnej śmierci wreszcie zrozumiemy całą prawdę. I wówczas spontanicznie obudzi się wielki i szczery żal. Zrozumiemy, że zbyt wiele czasu i sił zmarnowaliśmy na sprawy błahe, małostkowe, nieważne; zrozumiemy, ile energii roztrwoniliśmy na trawienie negatywnych emocji: gniewu, złości, zazdrości, rozżalenia. Zrozumiemy, że każda chwila, w której nie zwracaliśmy serca ku Bogu, została bezpowrotnie zmarnowana.

305

Józef Augustyn SJ
ĆWICZENIA DUCHOWNE W PRAKTYCE
Uwagi odnoszące się do udzielania i odprawiania Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli z pełnym milczeniem i indywidualnym prowadzeniem
WAM l 2013

 [od wydawcy]  Autor książki, odwołując się do osobistego doświadczenia odprawiania i udzielania rekolekcji ignacjańskich, tytułową praktykę Ćwiczeń duchownych ujmuje zarówno od strony osób odprawiających, jak i udzielających ich. Zwięźle opisuje nie tylko warunki uczestnictwa, lecz także warunki dawania rekolekcji ignacjańskich.

Augustyn SJJózef Augustyn SJ
MEDYTACJA IGNACJAŃSKA

WAM 2012
[...} Publikacja wychodzi naprzeciw tym wszystkim, którzy czują się pociągani, a czasami niejako przymuszeni do szukania pomocy i ocalenia poprzez czytanie i rozważanie słowa Bożego. Medytacja ignacjańska jest bowiem uznaną i sprawdzoną przez pięć wieków metodą wsłuchiwania się w słowo Boże, która także dziś może stać się skuteczną metodą szukania i odnajdywania zbawczej obecności Pana Boga w świecie i w życiu konkretnego człowieka.
Wojciech Ziółek SJ

Józef Augustyn SJ
Kwadrans szczerości
Wprowadzenie do modlitwy codziennego rachunku sumienia
WAM 2011
Codzienny rachunek sumienia, który proponuje św. Ignacy Loyola w Ćwiczeniach duchownych, nie jest "rozliczaniem się" z własnych upadków i słabości, ale szczerym i miłosnym dialogiem człowieka z Bogiem o naszym życiu. W codziennym rachunku sumienia odkrywamy najpierw bezwarunkową miłość Boga, a następnie naszą odpowiedź na nią.

   

Józef Agustyn SJ

Aby poszerzyło się nasze serce

Medytacje w codzienności życia
WAM 2011
... Od wielu tygodni zegar bijący o północy przywołuje upartą myśl o kolejnym zmarnowanym dniu. Jednak tylko w ocenie moich chaotycznych emocji i myśli. A jak Ty, Panie, osądzasz bezpowrotnie mijające moje dni? Ty przecież, Panie, przenikasz i znasz mnie, Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję. Z daleka przenikasz moje zamysły, widzisz moje działanie i mój spoczynek i wszystkie moje drogi są Ci znane. (fragment rozważań)

Józef Augustyn SJ

KOCHAJ MNIE TATO!
Medytacje o ojcostwie
WAM 2013
[od wydawcy]  Jest to zbiór kilkunastu medytacji poświęconych ojcostwu. Stanowią one zachętę dla ojców, aby w swym zapracowaniu i pogoni za sukcesem docenili swoją najważniejszą życiową rolę - bycia tatą. Autor odwołując się do bogatego doświadczenia duszpasterskiego i psychologicznego, przekazuje wiele cennych uwag o relacjach ojca do dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem relacji taty do syna.

   

poJózef Augustyn  SJ

PO PIERWSZYM TYGODNIU ĆWICZEŃ DUCHOWNYCH
WAM sierpień 2009

... Prezentowana książka może pomóc rekolektantowi pogłębić - także intelektualnie - dynamikę pierwszego tygodnia, która odzwierciedla proces nawrócenia, jaki ma miejsce w każdym autentycznym życiu chrześcijańskim. [...]

  dzialajWilliam A. Barry SJ, Robert G. Doherty SJ
Módl się i działaj - tajna broń jezuitów,
WAM 2005
Wydawca o książce: Jezuici powinni być ludźmi modlitwy, a jednocześnie korzystać w swej pracy apostolskiej z wszelkich dostępnych środków materialnych. Mają być ludźmi zdyscyplinowanymi, wolnymi od nieuporządkowanych przywiązań do wartości światowych, a jednocześnie aktywnie zaangażowanymi w życie świata - co więcej, mają odnajdywać Boga w swej działalności.
   

695Krzysztof Biel SJ, Stanisław Biel  SJ MĘŻCZYŹNI
Medytacje biblijne
WAM  2014

Mężczyźni - między siłą a słabością to zbiór medytacji biblijnych opartych na historiach życia mężczyzn ze Starego Testamentu. Znajdziemy wśród nich ludzi głębokiej wiary, takich jak Abraham, silnych i odważnych jak Dawid, ale też biadających jak Jeremiasz, czy buntowników, takich jak Absalom.
Dla dzisiejszych mężczyzn przytoczone historie i refleksje mogą być inspiracją do odkrywania własnej tożsamości, a dla kobiet pomocą w poznawaniu tak ponoć prostej psychiki mężczyzn.

 BRENT CURTIS, JOHN ELDREDGE
Święty Romans
Jak znaleźć się bliżej Bożego serca
Oficyna Wydawnicza Logos Warszawa 2007

Od wydawcy: Święty romans porusza nas do głębi, ponieważ znacznie bardziej niż ludzie żyjący w innych epokach utraciliśmy więź z własnym sercem. Pozostawiliśmy tę najistotniejszą cząstkę nas samych gdzieś w tyle, za dążeniem do kariery, do wydajności, sukcesu, a nawet za służbą Bogu

 
 

THOMAS DUBAY SJ
Głębokie nawrócenie. Głęboka modlitwa
Wydawnictwo Mateusza Bydgoszcz 2010

... Książka o. Thomasa mówi o tym, że kiedyś nawróciliśmy się, a żyjemy jakbyśmy nigdy się nienawrócili, że kiedyś zakochaliśmy się, a żyjemy tak jakbyśmy w ogóle nie kochali (a przynajmniej ta miłość jest słaba, niechlujna). Jednak autor nie zatrzymuje się na opisaniu problemu, ale idzie dalej i jako bardzo doświadczony kierownik duchowy przekazuje nam wiele cennych rad jak wyjść z tej sytuacji...

 ignacDurchholz Evamaria, Knoepffler Nikolaus,
FRANCISZEK, IGNACY I NAŚLADOWANIE JEZUSA, Porównanie teologiczne i psychologiczne,
WAM  2
005
Wydawca o książce: [...] Franciszek i Ignacy byli ludźmi, którzy poprzez własne problemy duchowe, społeczne, rodzinne, religijne odczytali sens swojego życia w autentycznym spotkaniu z Chrystusem. On uzdolnił ich do podjęcia drogi realnej przemiany, autentycznego stawania się sobą, czyli odnajdywania własnej tożsamości.
   

 dzienJOHN ELDREDGE
Dziennik pokładowy
 W drodze Poznań 2008

Słowo od wydawcy: Bez względu na to, kim jesteś - rzeźnikiem, piekarzem, wytwórcą świec - to twoją najgłębszą i najbardziej palącą potrzebą jest nauczyć się chodzić z Bogiem. Słuchać Jego głosu. Podążać za Nim w bliskości rozmowy. Jest to najbardziej zasadniczy bieg zdarzeń w życiu człowieka, ponieważ sprowadza nas z powrotem do źródła życia. Z tego zjednoczenia może później zrodzić się wszystko, czego pragniemy.

 eld

JOHN ELDREDGE,

Żyć mocniej
Wydawnictwo W drodze

Słowo od wydawcy [...]  Żyć mocniej to wybór najlepszych tekstów Eldredge'a rozpisanych na poszczególne dni roku. Świetny przewodnik w osobistej refleksji nad swoim życiem! Pomaga odkrywać, nazywać i spełniać wpisane w serce człowieka pragnienia i tęsknoty.

JALICS FRANZ SJ
REKOLEKCJE KONTEMPLATYWNE
WAM  2007

Słowo od wydawcy: Rekolekcje kontemplatywne to dzieło życia Franza Jalicsa, jezuity, który wielokrotnie prowadził rekolekcje ignacjańskie według opisanej przez siebie metody. Książkę, tłumaczoną dotąd na wiele języków, w tym na chiński, na język polski przełożył ojciec Jacek Bolewski, który sam niegdyś odbył rekolekcje pod kierunkiem Autora. Według jego opinii książka ta to najlepsze opracowanie na temat modlitwy i jej wpływu na życie ludzkie.

ignStanisław Groń SJ
LITANIA I NOWENNA DO ŚW. IGNACEGO LOYOLI PATRONA MATEK OCZEKUJĄCYCH POTOMSTWA

WAM 2010
Fragment książki

Książka ta może Ci służyć pomocą w żarliwej modlitwie o uproszenie daru życia i może rozpalić Twe serce ufnością we wstawiennictwo św. Ignacego Loyoli. Módl się za jego przyczyną do Boga, a On - jeśli będzie taka Jego wola - sprawi, że Twoja wiara zostanie nagrodzona darem nowego życia. ks. Stanisław Groń SJ

rozpaleni

Michael Harter SJ

Rozpaleni miłością. Modlitwy z jezuitami
WAM 2008

Książka jest zbiorem wybranych modlitw oraz duchowych refleksji Jezuitów, od założenia Towarzystwa Jezusowego aż po czasy współczesne.

Aleksander Jacyniak SJ
Zrozumieć bliźniego

WAM 2010
Każdy dobry człowiek winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego niż do jej potępienia.
św. Ignacy Loyola
Dotychczas mało zajmowano się ignacjańskim praesupponendum czyli złotą regułą komunikacji międzyosobowej. Praesupponendum broni godności każdego człowieka, a za jedyną słuszną postawę wobec drugiego uznaje autentyczną miłość chrześcijańską.

   
swiatred. Wacław Królikowski SJ
Wokół Reguł służących do zaprowadzenia ładu w jedzeniu św. Ignacego Loyoli
WAM 2012
Wacław Królikowski
Wokół Reguł rozdawania jałmużn św. Ignacego Loyoli
WAM 2011
[od wydawcy] ... Artykuły zawarte w książce stanowią konkretną podpowiedź, w jaki sposób w naszych warunkach życiowych możemy dzielić się z ubogimi tym, co posiadamy: uwagą, czasem, życzliwością, współczuciem, dobrym słowem, chlebem…

red. Wacław Królikowski SJ
ŚWIAT MORALNYCH LĘKÓW
Wokół Reguł o skrupułach św. Ignacego Loyoli
WAM 2010
Fragment książki[od wydawcy:] Moralne lęki, niepewność sumienia i skrupuły nie są nieszczęściem czy chorobą, której za wszelką cenę trzeba się pozbyć. To raczej naturalny stan duszy, która po omacku, ale z całą determinacją szuka obecności Boga i pełnienia Jego woli, a przez to poczucia sensu i bezpieczeństwa.

 Wacław Króli duchokowski SJ,
DUCHOWY ROZWÓJ . Dynamika Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli,
WAM 2005
Wydawca o książce: Książka jest adresowana do wszystkich zainteresowanych rozwojem życia duchowego, nakreślonym przez św. Ignacego. Poleca się ją szczególnie osobom, które przygotowują się do odprawiania rekolekcji ignacjańskich z pełnym milczeniem oraz z prowadzeniem indywidualnym.
   

dm

Dariusz Michalski SJ
Mądrość życia według Św. Ignacego Loyoli
WAM  2013

[od wydawcy] Życie często przypomina niekończący się maraton, albo niedający się uporządkować chaos. Zdarza się również, że popadamy w niezmienną rutynę. A może... nadszedł czas na zmianę?
O. Dariusz Michalski zaprasza do osobistej refleksji nad wybranymi sentencjami św. Ignacego z Loyoli. Zawarta w nich praktyczna mądrość może pomóc przyjrzeć się sobie i dokonać szczerej konfrontacji z prawdą.
Św. Ignacy Loyola

tłumacz: Jan Ożóg SJ
wydanie: trzecie
 2013
   

 MertonTHOMAS MERTON
Rok z Thomasem Mertonem. Codzienne medytacje
Wydawnictwo Salwator Kraków 2006

Słowo od wydawcy: [...] Krótkie osobiste refleksje na każdy dzień są inspiracją do własnych przemyśleń i medytacji, rzucają nowe światło na ważne problemy współczesnego świata, a równocześnie uczą odnajdywania radości i pokoju w codziennych, prostych zajęciach.

 THOMAS MERTON
Mądrość pustyni
Wydawnictwo Esprit Kraków 2007

Słowo od wydawcy:
Mądrość pustyni to zbiór opowieści z życia chrześcijańskich pustelników z IV w. naszej ery, zwanych Ojcami Pustyni, którzy w oddaleniu od zamętu świata szukali zbawienia, samotności i życia kontemplacyjnego.
   

Stanisław Morgalla SJ
DUCHOWOŚĆ DARU Z SIEBIE

WAM 2010

Napisana z publicystycznym zacięciem książka zaprasza w świat prawd często nieoczywistych i zaskakujących. Z niektórymi tematami autor rozprawia się bezlitośnie, inne pozostają nierozstrzygnięte, gdyż - jak sam pisze - czasem chodzi tylko o przyczynek do dyskusji. Wiele artykułów dotyczy ludzkiej psychiki: dojrzałości emocjonalnej, lęku, poczucia własnej wartości, wypalenia. Inne dotykają zagadnień z duszpasterskiego podwórka m.in. spowiedzi, celibatu czy kierownictwa duchowego.

Tomasz Oleniacz SJ
W DUCHOWEJ SZKOLE ŚW. IGNACEGO »
WAM   2014
O tym, jak bardzo duch św. Ignacego jest żywy i obecny w naszych czasach, świadczy żywotność założonego przez niego zakonu, który nieustannie czerpie z jego doświadczenia.

   

57

 Krzysztof Osuch SJ

MODLITWA W SZKOLE ŚW. IGNACEGO LOYOLI 
WAM  2014
Książka jest zbiorem tekstów zawierających wytyczne do nauki modlitwy w szkole św. Ignacego

 

 dalKrzysztof Osuch SJ
PRZED TOBĄ JEST DAL

·2010
Fragment książki
[od wydawcy:] "I ciebie chce On wybawić z nieszczęść, przed tobą jest dal". Te natchnione słowa, jakie do cierpiącego Hioba skierował przyjaciel, wciąż niosą nadzieję na Bożą pomoc i szczęśliwy finał życia. W podobnym duchu utrzymane są niniejsze rozważania.
 

 

 Osuch Krzysztof SJ
Rozważania na niełatwe tematy

WAM, czerwiec 2009

Człowieku, dlaczego sobie samemu uwłaczasz, skoro Bóg tak wysoko cię ceni. Dlaczego wywyższony przez Boga tak bardzo siebie poniżasz... Słowa świętego Piotra Chryzologa stały się dla Autora punktem wyjścia do postawienia fundamentalnych pytań o naturę Boga i tożsamość człowieka.

 wrad red. Krzysztof Osuch SJ
W RADOŚCI Z CHRYSTUSEM
Wokół treści Czwartego Tygodnia Ćwiczeń Duchownych św. Ignacego Loyoli
WAM 2006

Od wydawcy: ...  Dogłębne przeżycie radości ze Zmartwychwstania dokonuje się - w wyjątkowy sposób - w rekolekcjach opartych na Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli. Książka zawiera wszechstronną refleksję nad drogą do osobistego rozradowania się w spotkaniach z Chrystusem - zwycięzcą śmierci.

   
Antoni Spadero SJ
Rozmowa z Papieżem Franciszkiem z objaśnieniami i komentarzami jezuitów
WAM grudzień 2013
 
[od wydawcy] Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
GRZECHY W KRATKĘ
O spowiedzi z ojcem Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap rozmawiają Elżbieta Kot i Dominika Kozłowska
Wyd. 2008
Każdy, kto choć raz się spowiadał, ma własne doświadczenia, wątpliwości i pytania dotyczące tego sakramentu. Pytań zadanych w tej książce doświadczonemu spowiednikowi przez jego dwie dociekliwe rozmówczynie jest grubo ponad setka, musiał on zatem dwoić się i troić, by na wszystkie znaleźć przekonującą odpowiedź.

   

Tarnawa Józef SJ

Wiara pomogła mi żyć

Świadectwa dotkniętych chorobą oraz osób im pomagających
WAM 2011

[od wydawcy]  Czy wiara w Boga pomaga choremu, cierpiącemu i umierającemu człowiekowi?
Odpowiedzi na to pytanie udzielają chorzy i ich bliscy, pracownicy służby zdrowia i kapelani szpitalni. Józef Tarnawa SJ, doświadczony duszpasterz, zebrał wypowiedzi kilkudziesięciu osób, dzieli się również osobistym świadectwem.

Barry W illiam A. SJ
CZEGO SZUKAM W MODLITWIE?

WAM 2006

Wydawca o książce: Książka jest syntezą czterotygodniowych rekolekcji ignacjańskich. Napisana żywym i prostym językiem ułatwia czytelnikowi określenie swoich modlitewnych pragnień. Zawiera także praktyczny przewodnik ignacjańskiego rozeznawania duchowego. Ojciec W. Barry, podobnie jak św. Ignacy, jest świadom różnych dróg i potrzeb duchowych człowieka.

 

Zebrał i opracował Marek Wójtowicz SJ
Modlitwa ze świętymi
WAM 2011

Książka ta jest zachętą do zapoznania się z najpiękniejszymi tekstami i modlitwami znanych Świętych Kościoła, którzy z wielką gorliwością szukali i odnajdywali Boga w swoim życiu. Ich świadectwo żywej wiary wzywa do nawrócenia serca, by na co dzień żyć w przyjaźni z Bogiem.

spadac-w-goreRichard Rohr OFM

Spadać w górę,
WAM

Bo domy nie są po to, by w nich mieszkać, lecz po to jedynie, by się z nich wyprowadzić. Franciszkanin o. Richard Rohr twierdzi, że dla duchowego rozwoju trzeba porzucić stare przyzwyczajenia, wyjść poza utarte schematy funkcjonowania i rozpocząć podróż. Na każdej drodze warto jednak posługiwać się mapą lub przewodnikiem.

Wojciech Żmudziński SJ
NIEBO JEST W NAS

Wydawnictwo Odnowy w Duchu Świętym, Łódź 2010
Królestwa Bożego nie należy szukać w górze ponad chmurami ani też poza naszym wszechświatem. Do Nieba nie idzie się dopiero po śmierci. Jest ono blisko każdego z nas, w naszym sercu i na wyciągnięcie ręki.

 

Powrót do LEKTUR

CookiesAccept

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem