Na Wielki Tydzień

wielki tydzien2Dlaczego jesteś we wspólnocie Kościoła? Dlaczego jeździsz na rekolekcje? Dlaczego szukasz czegoś więcej? Gdyby życie, które masz - nawet z zaspokojonymi potrzebami - wystarczyło Ci pewnie nie szukałbyś niczego więcej. A jednak szukasz. Doświadczasz, że ono, nawet po ludzku spełnione - nie wystarcza. Życie to za mało. Szukasz miłości. Być może wcześniej pojmowałeś ją jako zaspokojenie potrzeb, spełnienie pragnień czy marzeń. Odkrywasz, że mianownikiem tak rozumianego projektu życia byłeś ty sam. Zaczynasz pragnąć, aby było inaczej.

Patrzę na Jezusa, który w Wielki Czwartek pochyli się nad stopami swych uczniów. Uklęknie przed nimi spełniając czynność niewolnika, ale całkowicie wolny i usługujący szczerym sercem. W Wielki Piątek będę Ci Jezu towarzyszył w niesprawiedliwym procesie, w okrutnym biczowaniu, w nieludzkim obarczeniu Cię krzyżem, który przyginał Cię do ziemi, w uwłaczającym godności rozebraniu Cię z szat. Będę patrzył na Ciebie, z przebitym sercem na krzyżu, wydającego ostatnie tchnienie. W Wielką Sobotę będę czekał w milczeniu, w trudnym czasie pomiędzy. Pomiędzy śmiercią a nowym życiem, ale tak potrzebnym dla mojego zatrzymania się. Potrzebnym, abym w końcu mógł spotkać się także z samym sobą.

I ostatecznie w Niedzielę Zmartwychwstania ujrzę Cię na nowo. Ujrzę, że to miłość jest pełnią życia. Że samo dbanie o życie nie wystarcza, bo zamyka mnie we mnie izolując od braci i sióstr - nie pozwalając tracić siebie dla nich. Pozwolisz mi zobaczyć, że jest coś większego niż życie: miłość. Ta, która pozwala oddać życie za tych, których mi powierzasz. Usłyszę te same słowa, które wyrzekłeś kiedyś do Piotra: „Pójdź za mną!". I poproszę Cię jedynie o miłość Twą i łaskę, bym mógł za Tobą pójść. Bym nie szukał już więcej odbierających życie kleszczy bezpieczeństwa. Bym za wszelką cenę nie trzymał się kurczowo swego życia, ale bym mógł odkryć radość i pokój płynące z pokornej miłość wobec sióstr i braci, która zwycięża śmierć.

CookiesAccept

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem